- Forum Dacia -
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
- Forum Dacia -

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Interviu Simina 2015

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Balki

Balki
Administrator
Administrator

1. Sunt multi jucatori care vor intra in finala de travian 2015 fara experienta finalelor trecute, te rog sa ne spui in mare cum au stat lucrurile.
Finalele trecute au fost o experienta cu totul noua si pentru noi, cei care am jucat acolo. Imi place sa spun, de la momentul finalei, ca n-ai jucat travian daca n-ai fost acolo  Very Happy . Nu cred ca se poate compara cu nici un alt server de travian- ro sau international. Finala este “altceva”- travianistic vorbind- o experienta prin care ar trebui sa treaca toti iubitorii acestui joc pentru a-si desavarsi profilul de jucator.
Am intalnit acolo un adversar redutabil – echipa Rusiei - o echipa extrem de sudata, omogena, cu o disciplina si o strategie de joc extrem de bine puse la punct. Din nefericire pentru noi, pe langa faptul ca am fost putini, nici nu am stiut cu exactitate ce vom avea de infruntat acolo. In timp ce noi eram in tratative cu potentialii aliati, adversarii nostrii -rusii, care nu aveau nevoie de vreo diplomatie, ocupau zonele cheie ( zona gri si zona din vecinatatea zonei gri pe care le-au controlat in totalitate) fapt care le-a favorizat accesul la artefactele cheie si, ulterior, le-a inlesnit castigarea serverului.

3. Ce consideri ca ai facut gresit sau puteai face mai bine ?
In mod cert, intotdeauna poti face mai mult si mai bine. In conditiile finalei trecute, romanii, desi putini, au lasat o semnatura frumoasa – la finalul jocului, singurul ww non-rusesc a apartinut echipei romanesti, asa incat rusii nu au avut tabloul de final dorit.  Din pacate, am fost putini si nu am reusit, alaturi de celelalte natii cu care nu avusesem contacte anterioare jocului,  sa fim un oponent  pe masura pentru o echipa omogena din toate punctele de vedere, precum echipa Rusiei. Am ales, putini fiind, sa fondam departe de zona gri, asa incat, desi ne-am facut treaba in zona noastra, nu am putut pune presiune pe zonele cheie.  Am avut o diplomatie greoaie fiind in acelasi cadran cu turcii care nu aveau o conducere general acceptata ( a durat mai mult de o luna sa gasim un lider turc care sa reprezinte intr-adevar toate aliantele turcesti) si, din acest motiv, o perioada am luptat cu ei iar din conflictul nostru au avut de castigat tot rusii.

4. Ce lectie crezi ca putem invata din jocul rusilor ?
In primul rand sa fim disciplinati. Sa lasam eventualele orgolii  la o parte si sa fim o ECHIPA in adevaratul sens al cuvantului.  Finala trecuta ne-am invatat lectia si de data aceasta intram in lupta cu alta mentalitate si cu temele facute. Liderii romani sunt in tratative cu liderii celorlalte echipe care vor intra in finala 2015 , diplomatia va fi stabilita, la fel intrarea pe cadrane – sunt pasi importanti care au fost deja facuti si care, in mod cert, ne vor asigura un alt start. Jucatorii romani trebuie sa constientizeze ca disciplina (insemnand respectarea  indicatiilor primite de la lideri, a planurilor de atac, a indicatiilor defensive, a diplomatiei deja stabilite si prezenta in joc, cat mai mult posibil) este singura in masura sa ne conduca la un rezultat pozitiv.

5. Poti sa dai cateva exemple de strategie avansata pe care rusii au aplicat-o finala trecuta ?
Nu as numi-o “strategie avansata” pentru simplu fapt ca tot ce au facut rusii pe finala trecuta nu s-a incadrat la capitolul “necunoscute” pentru un jucator de travian cu vechime. Diferenta a constat in felul in care si-au pus in aplicare strategiile, in executie deci. Versiunea T4.4 dupa cum se stie, aduce dupa sine un stil de joc diferit de cel cu care ne obisnuise travianul “clasic”. Este extrem de important, mai ales pe finala, sa adoptam jocul in “celula”. Nu este prima data cand mentionez asta, este vital as spune, ca jucatorul ofensiv sa aiba alocati macar 3-4 jucatori defensivi ( aceasta este “celula”) si in felul acesta deff-ul circula rapid, sunt castigati timpi importanti, defensivele au succes. A sta departe de zona de foc iti face viata mai usoara cu siguranta insa in felul asta nu contezi, nu reusesti sa faci vreo diferenta si finalul este acelasi – pierzi.

6. Ce crezi ca ar trebui sa faca echipa Romaniei in finala care urmeaza pentru a putea invinge o alianta ruseasca care este foarte greu de invins ?
Ca strategie de grup- sa jucam ca o ECHIPA, sa avem incredere in cei care isi asuma rolul de lideri, jucatori experimentati care de foarte multe ori si-au purtat echipele spre victorie si care, sunt dispusi, inca o data, sa-si dedice timpul si nervii pentru coordonare. Aici m-as folosi de un citat pe care-l vad foarte sugestiv in context :” Daca liderul iti cere sa sari pe geam, sa nu-l intrebi “de ce” ci “de cate ori”…”- asta este ceea ce fac rusii, cu siguranta, asta inseamna disciplina de joc si organizare. Se stie ca in travian, democratia, “trasul de sireturi”  nu aduc nimic bun si singura care duce la rezultat este dictatura – nu intr-un inteles brutal ci in varianta constructiva. De asemenea, este extrem de important sa jucam grupati. Sa luptam sustinut si sa punem presiune constanta pe rusi. Vom pierde conturi dar si ei vor pierde de asemenea, vom avea capitale ciuruite si ei asemenea, vom avea nopti nedormite si ei asemenea, ne vom LUPTA  de la inceput pana la sfarsit -  “Si cand nu vom mai avea cetati ne vom bate in ruinele lor”-  a devenit demult un laitmotiv pentru echipa Romaniei Smile
Ca strategie individuala, a jucatorului: sa fim disciplinati, activi, sa urmam indicatiile, ofensivii sa respecte planurile de atac intocmai (orice mic detaliu executat gresit  poate dezvalui unui ochi experimentat atacul real), defensivii sa joace in celule cu ofensivii  - nimic spectaculos deci, numai chestiuni de bun simt care puse cap la cap ajung sa faca diferenta.


7. Ce ti-ai propuis sa faci tu in finala 2015/2016 ?
Voi juca pe cont cu Ionut (34rrr) si vom fi cel mai tare defender din Dacia. O sa ma implic si in coordonare, diplomatie etc.
Personal, mi-am propus ca impreuna cu echipa Romaniei si cu echipele aliate, sa invingem aceasta masinarie de razboi care este echipa Rusiei. Avem coordonatori de exceptie, avem jucatori individuali cel putin la fel de buni ca jucatorii rusi, avem echipa, avem mentalitate de invingatori. Nu-mi pot propune altceva deci decat victoria Smile

Iti multumesc si iti urez de pe acum mult succes !

Distribuie acest articol pe: reddit

Niciun comentariu.

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum